Zviedrijas meža nozare jūtas spēcīga pasaules ekonomikas lejupslīdes apstākļos

Zviedrijas meža nozari, protams, ietekmē pasaules ekonomikas pasliktināšanās. Celulozes un papīra tirgū vērojams eksporta kritums, savukārt koksnes izstrādājumiem kritums tiek prognozēts no ļoti laba līmeņa. Salīdzinot ar konkurentvalstīm, Zviedrijas meža nozare jūtas spēcīga un gatava iegūt savu tirgus daļu. Pieaugošais pieprasījums no Ķīnas un izejvielu piegādes attīstība ir daži no faktoriem, kas tuvākajā laikā var ietekmēt tirgu. Par to liecina Zviedrijas mežrūpniecības federācijas (Skogsindustrienta) jaunākais tirgus pārskats.

Pārskatā ”Kā klājas meža nozarei?” redzams izteikts kritums papīra nozarē. Ražošana visās nozares kategorijās gada pirmajos deviņos mēnešos, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, samazinājusies. Dažos segmentos piegādes samazinājums bijis tuvu 20 procentiem. Taču zaudējumus izlīdzinājuši veiksmīgi darījumi tirgos ārpus Eiropas, galvenkoārt stabili augsts celulozes eksports uz Ķīnu. Koksnes izstrādājumu jomā attīstība ir nedaudz savādāka. Tur piegāžu apjoms pirmajā pusgadā bijis tuvu rekordlielam līmenim, neraugoties uz mazinājušos būvniecību. Kamēr citi Eiropas ražotāji bijuši spiesti samazināt produkciju, zviedru kokzāģētavas piedzīvojušas dažas no visu laiku lielākajām piegādēm. Tas nav bijis gaidīti, un visticamāk pieprasījums tuvākajā laikā samazināsies.

Domājot par tuvāko nākotni, zviedru kokrūpnieki ar cerībām raugās Amerikas tirgus virzienā, kā arī bažījas, ka Ķīnas tirgus var  izrādīties trausls burbulis koksnes produktu kategorijā.

Zviedrijas celulozes, papīra un koksnes izstrādājumu ražotāji kopumā pasaules tirgū ir snieguši labākus rezultātus nekā to konkurenti. Vidējā termiņā arī gaidāms pieprasījuma pieaugums pēc meža produktiem. Pasaules vajadzību apmierināšanā pēc atjaunojamiem būvmateriāliem un ilgtspējīga iepakojuma Zviedrija sevi uzskata par svarīgu spēlētāju – tā jau šobrīd ir viena no valstīm pasaulē ar lielāko meža un koksnes nozares eksportu.

Tāpat ziņojums arī parāda, ka situācija ar  Zviedrijas mežrūpniecības izejvielām ir zem spiediena. Cita starpā runa ir par sarežģītāku izejvielu ieguvi ap Baltijas jūru, kad Somija mainīja izejvielu piegādes, izslēdzot Krievijas kokmateriālus. Zviedrijas izejvielu piegādi ietekmē arī samazināts mežizstrādes līmenis.

 

Avots: GWMI

Foto: Karolina Kot, pexels.com

Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.