Somijā sēro par senākās kokzāģētavas ar 150 gadu vēsturi slēgšanu

Meža uzņēmums MM Kotkamills nolēmis līdz gada beigām, tas ir decembrī, slēgt kokzāģētavas darbību Somijas pilsētā Kotkā un atlaist 64 kokzāģētavas darbiniekus. Šāds lēmums pieņemts, jo jau gadu kokzāģētavas darbība ir izrādījusies nerentabla, pozitīvas izmaiņas nav sagaidītas un investīcijas kokurētspējas uzlabošanai arī nav bijušas. Apaļkoka cenas bijušas augstas, bet zāģmateriālu pārdošanas cenas zemas.

Kotkamills 2020. gadā par 425 miljoniem eiro nopirka Austrijas kartona uzņēmums Mayr-Melnhof, un tā pārtapa par  MM Kotkamills Wood. Var teikt, ka tā vēsturiski ir vecākā kokzāģētava Somijā, kas darbojās savā sākotnējā vietā Kotkas pilsētā kopš 1872. gada, kad to tur izveidoja norvēģu uzņēmējs Hans Gutzeits. Tas ir tieši pāris gadus pēc tam, kad Latvijā tiek datēti šokolādes fabrikas “Laima” pirmssākumi, kura, šķiet, arvien vairāk dzīvo vēsturisku atmiņu atblāzmā un pulkstenī Rīgas centrā.

Lai gan mūsdienās senā kokzāģētava, protams, bija aprīkota ar modernām ražošanas tehnoloģijām. Kokzāģētavas gada jauda bija 220 000 m3 zāģmateriālu, ko galvenokārt izmantoja celtniecībā un galdniecībā augsto vizuālo un stiprības īpašību dēļ. Procesā iegūtie šķiedras produkti izmantoti kā izejviela kartona un papīra ražošanā.

Starp citu, tieši ar Gutzeita kokzāģētava ir arī uzņēmuma Enso sākums, kas vēlāk apvienojās ar zviedru uzņēmumu un kļuva par Stora Enso.

Ziņa par kokzāģētavas slēgšanu ir skumja, jo tai ir bijusi nozīmīga loma pilsētas attīstībā un iedzīvotāju dzīvēs vairākās paaudzēs.

Laiki iet, vēsture mainās. Vai tā būs labāka?Neviens nezina, bet cerēt un sapņot var un vajag.

 

Tikmēr Stora Enso ziņo par dinamisku koksnes tirdzniecību līdz Ziemassvētkiem

Stora Enso informē, ka koksnes tirdzniecība pilnā sparā turpināsies visu atlikušo gadu līdz pat Ziemassvētku brīvdienām. Uzņēmuma mērķis ir palielināt iepirkuma apjomus no Somijas, jo Krievijas koksni paredzēts aizstāt ar vietējo koksni. Uzņēmums izmantojis aptuveni divus miljonus kubikmetru Krievijas koksnes gadā, ko nevar tā vienkārši un uzreiz aizstāt, un importa izbeigšanās radījusi nepieciešamību regulāri iegādāties papīrmalku. Tas atspoguļojies arī skujkoku cenās. Lai gan skujkoku vasaras pīķa cenas jau ir pazeminājušās, cenas joprojām ir statistiski augstā līmenī, kā vēsta uzņēmums. Sākoties ziemas sezonai, Stora Enso interesējas par visa veida koksni, arī ziemas retināšanas. Veco krājumu no pagājušās ziemas gandrīz vairs nav palicis, tāpēc interese ir par dažādiem resursiem.

 

Avots: sagatavots no publiski pieejamiem resursiem

Foto: koktamills.com

Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.