Ķīnā brūk nekustamā īpašuma tirgus – kā tas atsauksies uz ekonomiku kopumā?

Pēdējā laikā Ķīnā krīzi piedzīvo vairāki nekustamā īpašuma giganti, kas veiksmīgi un stabili darbojušies desmitiem gadu. Tiek lēsts, ka nekustamais īpašums veido 30% no Ķīnas IKP, pastāv bažas, ka problēmas Ķīnas nekustamā īpašuma tirgū varētu izplatīties uz pārējo ekonomiku un nomākt izaugsmi.

Viens no šādiem uzņēmumiem ir China Evergrande Group (3333.HK). Aizņemies, lai iegādātos zemi; pārdod mājas vietas, pirms to uzcelšanas; iegūto naudu izmanto, lai samaksātu aizdevējiem un finansētu nākamo nekustamā īpašuma projektu. Pēc šādas formulas kāds ķīniešu lauku ciemata tērauda rūpnīcas strādnieks vārdā Hui Ka Jans pāris desmitgažu laikā, kopš 90-to gadu vidus, izveidoja šo milzīgo nekustamā īpašuma impērijas īpašuma gigantu. Šāda pieeja bija ļoti ienesīga, un viņš arī kļuva par Ķīnas bagātāko cilvēku. Tomēr krīzes tuvošanos varēja nojaust jau iepriekš, kad šis harizmātiskais un talantīgais vadītājs mainīja savu fondu papildināšanas stratēģiju, liekot par algas daļu darbiniekiem izpirkt uzņēmuma akcijas. Taču pirms pāris gadiem šis gigants krita, nespējot izkļūt no parādiem.  (Vairāk šeit )

Otrs, Country Garden Holdings Co., kuru vada viena no Ķīnas bagātākajām sievietēm Jana Huijana, šobrīd ir atstājusi investorus neziņā pēc tam, kad dolāru obligāciju turētāji paziņoja, ka tie nav saņēmuši maksājumus. Uzņēmumam, kuram pagājušā gada beigās bija parādsaistības par 1,4 triljoni juaņu (199 miljardi ASV dolāru), pirmo reizi mēneša laikā nav veikusi saistību maksājumus, kas liecina par uzņēmuma problēmām. Šim uzņēmumam nekustamā īpašuma attīstības projekti bija teju visās Ķīnas provincēs.

Saspringtus laikus īpašumu sektora ilgstošajā lejupslīdē piedzīvojuši arī valsts atbalstītais attīstītājs Central China Real Estate Ltd., Dalian Wanda Group Co un valsts atbalstītā Sino-Ocean Group Holding Ltd, kas cīnās par izdzīvošanu. (Vairāk šeit )

Neskaitot parādu krīzi, Ķīnas ekonomika kopš kovidlaika ierobežojumiem ir cīnījusies par atveseļošanos. Pirmo reizi divu gadu laikā jūlijā samazinājās patēriņa cenas, raisot bažas par deflāciju Ķīnas ekonomikā. Ķīnas juaņas vērtība ir kritusies, un māju pārdošanas apjomi 2023. gadā ir samazinājušies par 6,5%. Jauno ķīniešu strādnieku bezdarba līmenis jūnijā sasniedza 21,3% augstāko līmeni, un pēc tam Ķīnas valdība pārtrauca dalīties ar datiem. (Vairāk šeit )

Citi resursi gan liecina, ka 2023. gada augustā aptaujās iegūtie dati par bezdarba līmeni Ķīnas pilsētu teritorijās bijuši 5,2 procenti, kas ir mazlietiņ zemāks par 5,3 procentiem iepriekšējā mēnesī. Ceturkšņa bezdarba līmenis Ķīnā 2023. gada otrajā ceturksnī bija 5,2 procenti. Kā ir patiesībā – atliek vien zīlēt, kā bieži vien attiecībā uz statististikas datiem un meteoroloģiskām prognozēm. (Vairāk šeit )

Tomēr ir zināms, ka Ķīnas skujkoku baļķu krājumi ir samazināti līdz aptuveni 2,5 mil. m3. Ikdienas ostas izvešanas apjoms  ir saglabājusies robežās no 60-70 tūkstoši m3 dienā, kas ir normas robežās atbilstoši šim gadalaikam Ķīnā. CFR cena Ķīnā tagad ir robežās no 110 līdz 115 USD par A, B, C kategorijas baļķiem. Tirgus sagaida, ka septembrī no Jaunzēlandes ienāks aptuveni 1,4 milj. m3 baļķu. Šis apjoms joprojām ir nedaudz mazāks par pieprasījumu, taču tirgus nav nobažījies, jo Ķīnā ir sākusies valsts svētku Zelta nedēļa, kas sākas 1. oktobrī.

Zāģbaļķu pircēji jūtas apmierinātāki ar pašreizējo tirgu, taču skaidras naudas un kredītu ņemšanas iespēju joprojām trūkst. Ķīnas valdība ir paziņojusi par vairākām politikas iniciatīvām, lai stimulētu ieguldījumus īpašumā un veicinātu būvniecības aktivitāti. Minimālās pirmās iemaksas prasības ir samazinātas līdz 20% pirmā mājokļa pircējiem un līdz 30% otrreizējiem pircējiem. Jauno hipotēku procentu likmes ir samazinātas par aptuveni 40 procentpunktiem.

 

Avoti: Reuters, Forbes, Statista, Fortune 

Foto: wewe yang, pixabay 

 

 

Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.