Karstā ziņa! Koksnes eksportētāji pārtrauc iepirkumus, saasinoties konfliktam Sarkanās jūras baseinā – galvenais Eiropas-Āzijas jūras ceļš ir bloķēts

Jūras pārvadātāji negaidīti paceļ maksu un pagarina piegādes laiku; koksnes eksportētāji pārtrauc iepirkumus turpmākā darbība ir apdraudēta. Tā tas izskatās, skatoties no Latvijas pozīcijām. Kā tad tā? Globālās tirdzniecības ķēdes tiek izjauktas.

Iemesls ir konflikta saasinājums Tuvajos Austrumos – galvenais un īsākais Eiropas-Āzijas jūras ceļš pa Sarkano jūru un Suecas kanālu ir bloķēts, un kompānijām ir jāizvēlas krietni garāks ceļš apkārt Labās Cerības ragam Āfrikā. Tas nozīmē – ceļš būs ilgāks un kravas dārgākas. Tie ir neparedzēti apstākļi, kas krasi ietekmē globālo tirdzniecību – piegādes ķēdes ir izjauktas, pasaulē lielākās kuģu kompānijas, rūpēs par savu kuģu un apkalpes komandu drošību, ir spiestas novirzīt maršrutus.

Pēdējās nedēļās Jemenas hutiešu nemiernieki, atbalstot palestīniešus un Hamas Izraēlas-Palestīnas konfliktā, vairākkārt jau uzbrukušas komerciālajiem kuģiem. Paziņojumā gan teikts, ka uzbrukumi vērsti uz kravām, kas tiek vestas uz Izraēlu, taču nav skaidri zināms, vai tikai un vienīgi tie kļuvuši par mērķi. Apdraudējums ir visiem ārvalstu pārvadātājiem. Uzbrukumos cietuši arī Maersk kuģi. Jemenas nemierniekus atbalsta Irāna, un tie izmanto dronus un raķetes, mērķējot pa ārvalstu kuģiem.

Ceļš pa Sarkano jūru un Suecas kanālu ir tuvākais un ātrākais uz Āziju. Nu tas ir nogriezts, kompānijas izvēlas alternatīvus ceļus, un pārvadājuma maršruta garums un ilgums var pieaugt līdz desmit dienām. Līdz ar to arī izmaksas.

Ik gadu caur Suecas kanālu  izbrauc ap 17 000 kuģi, kas nozīmē – pa to izbrauc 12%-15% globālās tirdzniecības apjoma, tostarp kokmateriāli, naftas produkti, sašķidrinātā gāze un visdažādākās pateriņa preces. Pārvadājumi notiek abos virzienos – pa šo ceļu preces no Āzijas nonāk Eiropā, Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā.

Pirmssvētku laiks ir ļoti aktīvs pārvadājumu laiks, līdz ar to cietīs un ietekmi jutīs plaši. Iespējams, pieaugs no Āzijas ievesto patēriņa preču cenas, kāps degvielas cenas.

Alternatīva būtu arī dzelzceļa pārvadājumi, taču tiem būtu jāšķērso Krievija, kas Ukrainas kara dēļ atrodas saknciju režīmā.  Savukārt sauszemes pārvadājumi nespēs aizstāt kravu apjomu.

No ASV nāk ziņas, ka ir sākta kuģu aizsardzības operācija Sarkanās jūras ceļos, tai pievienoijusies Kanāda, Francija, Norvēģija, Spānija, Bahreinas, taču kuģu kompānijas tik un tā nejūtas drošas.

Saasinoties situācijai pasaulē, sakarā ar strauju un negaidītu jūras konteineru cenu kāpumu Eiropas un Vidusjūras reģionā, Latvijas lielākie koksnes eksportētāji cits pēc cita paziņo par iepirkšanas pārtraukumu. Uzņēmumu tuvākā nākotne ir neparedzama.

No šā gada 22.decembra uz laiku pārtrauc bērza taras iepirkšanu SIA Revosa (www.revosa.lv). To paguvis izdarīt arī SIA Ošukalns. Karsti pa pēdām min BONO un citi.

Pasaules lielo pārvadātāju nosacījumi un prasītais maksas pieaugums, saprotamā kārtā,  pieaug tik liels, ka mūsu uzņēmumiem kļūst neizpildāmi. Ārkārtas apstākļi un neskaidrā situācija Sarkanās jūras reģionā ir fakts, taču kāds un kad redzams risinājums – rādīs laiks. Vai tāds ir iespējams?

 

Koksnes eksportētāji atzīst, ka katrs konteiners par garāko braucienu apkārt Āfrikai viņiem izmaksā +1000 ASV dolāru virs norunātās cenas. “Ja lādēju 10 konteinerus, tad pa virsu neparedzētos izdevumos man jārēķinās ar 10 tūkstošiem dolāru. Turklāt jūras kompānijas var izlikt rēķinus ne tikai par tiem kuģiem, kuri tiek lādēti tagad, bet arī tiem, kas jau atrodas jūrā. Bankots un palikšana parādā ir neizbēgama. Meža nozarē nebūs kur likt finierkoknsi un gulsni. Domāju, ka mežistrāde apstāsies, uzņēmēji iekritīs parādos,” tā uzskata ABC Timber eksperti.

 

 

Avots: ABC Timber, BBC 

Foto: Pixaby, pexels.com ; BBC//Veson NAutical ; Wikipedia  

Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.