Īss apskats: Koksnes pieprasījums un cenas strauji kritušās Austrijā, Beļģijā, Vācijā un citās valstīs

Pēc cenu rekordiem pandēmijas gados (2020./2021. ) koksnes noieta tirgus Austrijā šajā gadā tiek raksturots kā “burtiski sabrucis”. Protams, jāņem vērā, ka atskaites punkts, pret ko tiek izteikts šis raksturojums, ir tieši šie rekord-ienākumu gadi. Varbūt nozarē viss ir tieši tik dinamiski, kā parasti, un nekādu brīnumu nav? Lai vai kā – apaļkokiem un zāģmateriāliem Austrijā cenas samazinājušās pat par 47 procentiem. Tiroles kokrūpniecība arī cīnās ar pieprasījuma kritumu, kamēr noliktavas ir pilnas ar apaļkoku un zāģmateriālu pārpalikumiem.

Tāpat kā pārtika vai enerģija, arī koksne un līdz ar to arī vietējās kokrūpniecības koksnes cenas ir piesaistītas pasaules tirgum – tas iet cauri lejupejošai spirālei, kurā stiprākie un gudrākie pieņemas spēkā, bet vājākie izdzīvo vien nejaušības vai “laimes krekliņa” dēļ.

Nav jau brīnums –  jo būvniecības nozare visur pasaulē lejupslīd un vājinās. Stingrākas kreditēšanas prasības jaunu ēku būvniecību bremzē, koksnes nepieciešams mazākos daudzumos. Ja samazinās ražošana, arī  iepakojuma materiāla, kas bieži ir no koksnes, vajag mazāk. Austrijas tirgus eksperts Helmuts Trogers sarunā ar ORF Tirol (atsaucoties uz GWMI) apgalvoja, ka pašlaik n

eredz nevienu tirgu pasaulē, par kuru varētu teikt, ka tas uzplaukst, līdz ar to zāģmateriālu ir daudz, un, lai kontrolētu cenas, ražošana ir jāsamazina.

Noliktavas vēl vairāk papildinājuši vējgāžu koki pēc nesenajām vētrām –  kas, kā visiem zināms, vienmēr nāk “nelaikā”, jo noliktavas jau tāpat ir pilnas,  kā uzsver eksperts. Taču bojātā koksne, ja to novāc savlaikus, ir izmantojama. Un tā ir jānovāc, lai izvairītos no mizgraužu savairošanās. Izgāztie koki var tikt izmantoti kā apļkoksne, gan arī pārstrādāt šķeldā un izmantot skaidu plāksnēs.

Tajā pašā laikā cenu pazemināšanos attiecībā uz malku un granulām patērētāji izjūt maz, taču tās esot nedaudz pazeminājušās –  taču, kam gan tas rūp šobrīd, vasarā?

Beļģijā samazinājies skujkoku pieprasījums, bet lapukoki joprojām tirgū iet labi

Arī Beļģijā zāģmateriālu tirgū kopš pērnā gada vērojama samazināšanās, taču tieši skujkoku segmentā – arī būvniecības un renovācijas aktivitāšu sarukuma dēļ, ko ietekmē procentu likmju un patērētāju sadzīves izmaksu pieaugums. Tajā pašā laikā lapkoku tirgū aktivitāte saglabājas, Ķīnas konkurence par ozolu šobrīd samazinās, kas atvieglo vietējo piegādātāju dzīvi. Beļģi vienlaikus pauž bažas par koksnes apjoma samazināšanos valsts mežos.

Blakusproduktu cenas 2022. gadā bija būtiski pieaugušas koksnes enerģijas lielā pieprasījuma dēļ, kopš 2023. gada sākuma atkal samazinās. Protams, nozari ietekmē enerģijas izmaksu pieaugums. Šķiet, ka mazāk krasi to izjuta uzņēmumi, kas bija ieguldījuši ilgtspējīgās energosistēmās.

Beļģijas eksperti neslēpj, ka nezina, kā tirgus attīstīsies turpmākajos mēnešos, taču novēro, ka tieši koka ēku būvniecība proporcināli sarūk visvairāk, atšķirībā no kaimiņvalstīm.

Lielbritānijā skujkoku importa tirgus atveseļojas?

Maijs bija labākais mēnesis Apvienotās Karalistes kokmateriālu importam 2023. gadā, un apjoma pieaugums bija vērojams visās galvenajās produktu kategorijās. Maijā skujkoku, cietkoksnes, saplākšņa, skaidu plātņu un inženierijas koksnes izstrādājumu importa apjomi bija lielāki nekā jebkurā no iepriekšējiem 2023. gada mēnešiem. Apvienotās Karalistes skujkoku zāģmateriālu imports ir izrādījies īpaši liels, un apjomi maijā par 8% pārsniedz 2023. gada vidējo rādītāju.

Tomēr kopējie apjomi joprojām ir zem 2022. gada līmeņa. Kopējais importa apjoms 2023. gada pirmajos piecos mēnešos bija par 378 000 m3 mazāks jeb par 8% mazāks nekā tajā pašā periodā 2022. gadā. Ilgtermiņā mēneša svārstības, šķiet, stabilizējas pēc trīs gadu dramatiskām svārstībām.

Tomēr eksperti piesardzīgi raugās uz situāciju un nevēlas pāragri priecāties, ņemot vērā, ka kopējās ekonomijas perspektīvas izskatās neiepriecinošas, ar augstu inflāciju un bremzējošām procentu likmēm, kā jau visur tā dēvētajā civilizētajā demokrātiskajā pasaulē.

 

Vācijas kokrūpniecības pārstāvji tuvākajā nākotnē raugās bažīgi

Noskaņojums Vācijas kokrūpniecībā šā gada vasarā saglabājās negatīvs – pašreiz nozarē uzņēmējdarbība gandarījumu nenes. Vācijas kokrūpniecības uzņēmumi uz otro pusgadu arī raugās skeptiski, ņemot vērā kritušos pieprasījumu pēc būvniecības, finansēšanas nosacījumu pasliktināšanos un ienākošo pasūtījumu samazināšanos. Taču segmentos ir manāmas atšķirības.

Vienīgi ar būvniecību saistītās kokrūpniecības nozares (+18 punkti) un saliekamās koka būvniecības uzņēmumi savu pašreizējo biznesa situāciju vērtē kaut cik pozitīvi. Citos segmentos turpmākos mēnešus gaida ar bažām, īpaši kokzāģētavu nozare (kritums -74,1 punkts), koka iepakošanas nozare (-67,1 punkts) un saliekamās koka konstrukcijas (-54,5 punkti). Šajos segmentos tuvāko sešu mēnešu laikā sagaida biznesa situācijas pasliktināšanos –  galvenokārt pieprasījuma krituma dēļ pēc būvniecības un iedzīvotāju reālo ienākumu mazināšanās dēļ – kā jau visur.

 

 

Avots: GWMI un publiski pieejamā informācija 

Foto: Photo by Reza Jackson: pexels.com 

 

 

 

 

 

Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.