Zviedrijas koksnes tirgus apskats. Kā tas ietekmēs Latvijas tirgu??

Kā jūs domājat, vai tālāk minētās Zviedrijas konskes tirgus prognozes liecina, ka  Latvijā gaidāms papīrmalkas cenu pieaugums tuvākajos mēnešos – decembrī un janvārī?

Tiek ziņots, ka Zviedrijā apaļkoksnes cenas piegādes kokmateriāliem pieaugušas gan zāģbaļķiem, gan papīrmalkai 2024. gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2024. gada otro ceturksni. Cena pieaugusi visos Zviedrijas reģionos.

Reģionāli lielākais zāģbaļķu cenu pieaugums bijis Svēlandē (par 12 %), kam seko Ziemeļu Norlenda (ar 10  %). Dienvidu Norlendā zāģbaļķu cenas augušas par 4 %, savukārt Jētlandē cena pieaugusi par 3 %, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni.

Runājot par papīrmalkas cenām, lielākais pieaugums ir bijis ziemeļos, taču cenas turpina pieaugt arī Zviedrijas dienvidos. Papīrmalkas cenas Ziemeļu Norlendā un Dienvidu Norlendā augušas attiecīgi par 13 un 7 %. Svēlandē un Jētlandē – attiecīgi par 8un 6 %.

Salīdzinot ar 2023. gada šo pašu ceturksni, apaļkoksnes cenas turpina pieaugt.  Kopumā zāģbaļķu cenas augušas par 25 %. Reģionāli pieaugums bijis: par 37 % Svēlandē, bet  Dienvidu Norlendā un Jētlandē attiecīgi par 27 un 23 %, bet Ziemeļu Norlendā  par 19 %.

Paredzams, ka šogad Zviedrijas mežos cirsmu apjoms būs par 2 miljoniem kubikmetru mazāks nekā pērn, liecina jaunā Zviedrijas meža aģentūras prognoze.

Saskaņā ar Zviedrijas meža aģentūras prognozi, bruto cirte 2024. gadam tiek lēsta aptuveni 88 miljonu kubikmetru audzes apjoma apmērā. Tas ir par 7 miljoniem kubikmetru audzes apjoma samazinājums, salīdzinot ar 2022. gadu, un mazāks par 2 miljoniem kubikmetru salīdzinājumā ar 2023. gadu. Gaidāmais cirtes samazinājums skaidrojams ar koksnes patēriņa samazināšanos koksni patērējošajā meža nozarē. Jo tiek lēsts, ka šogad zāģmateriālu ražošana samazināsies.

Prognozes liecina, ka zāģmateriālu ražošana šogad samazināsies par 4 procentiem salīdzinājumā ar 2023. gadu. Tiek lēsts, ka samazināsies arī meža nozares celulozes ražošana.

Cirsmu samazinājums bija vērojams jau pērn, 2023. gadā, pēc pāris gadiem ar vēsturiski augstiem ciršanas apjomiem, ja neņem vērā 2005. un 2007. gadu, kad vētru Gudrunas un Pēra dēļ cirtes bija ļoti augsta apjoma.

Ciršanu zināmā mērā ietekmē arī apaļkoku imports un eksports. Paredzams, ka imports palielināsies par 0,7 miljoniem kubikmetru, bet eksports samazināsies par 0,4 miljoniem kubikmetru salīdzinājumā ar 2023. gadu.

 

Avots: skogsstyrelsen.  

Foto: Photo by Arnd-Jan Luters on Unsplash 

Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.