Zviedrijā vēlas mainīt attieksmi un veicināt mizgraužu skartās koksnes izmantošanu būvniecībā; vienlaikus rudenī paredz zāģmateriālu trūkumu, jo mežizstrāde apturēta ugunsgrēku riska dēļ
Sausa un karsta vasara var ietekmēt zāģmateriālu piegādi, un rudenī ir iespējams meža izejvielu deficīts – tā svaigi klajā laistajā ziņojumā vēsta Zviedrijas meža nozaru federācija (Skogsindustrierna) un uzsver, ka svarīgi ir, lai būvniecības sektorā būtu uzdrošināšanās izmantot koksni no mežiem, kas inficēti ar mizgraužiem.
Pieprasījums pēc Zviedrijas koksnes izstrādājumiem gada laikā ir bijis negaidīti liels, neskatoties uz pasaules tirgus vājumu. Martā piegādes joprojām bija rekordaugstā līmenī. Pēc nelielas lejupslīdes un aktivitātes mazināšanās būvniecības sektorā pieprasījums turpina kristies. Vienlaikus karstā vasara arī apdraud izejvielu piegādi.
”Mēs esam dīvainā situācijā. Lai gan redzam pieprasījuma samazināšanos, tomēr novērojam arī to, ka ir apdraudēta meža izejvielu pieejamība. Eiropā jau rudenī var rasties zāģmateriālu deficīts,” saka Kristians Nīlsens, Skogsindustriern koksnes izstrādājumu tirgus analītiķis.
Neparastās situācijas cēlonis galvenokārt ir laikapstākļi. Līdzās zemajiem koksnes krājumiem pēc pavasarī negaidīti lielā pieprasījuma, vasaras sausais sākums rosinājis to, ka vairāki meža uzņēmumi apturējuši mežizstrādi, lai izvairītos no riska, ka, strādājot mežā, varētu izcelties meža ugunsgrēks. Mežizstrādes apturēšana nozīmē samazinātu izejvielu piegādi kokzāģētavām.
Vienlaikus siltums labvēlīgi ietekmē arī egļu mizgraužu vairošanos. Lai novērstu to izplatību, ir svarīgi pēc iespējas ātrāk nocirst bojātos kokus. Tas veidos zilējušu kokmateriālu piedāvājuma pārsvaru pār parastā sortimenta apjomiem (nezilējuša). Tomēr celtniecībā šāda koksne ir izmantojama. Pircēji gan pie tādas vēl nav pieraduši. Zviedru mežinieki cer, ka pircēju izpratne un attieksme par to, kā izmantot zilo koksni, ar laiku mainīsies.
Papīra un celulozes tirgū ir jūtams pieprasījuma un ražošanas kritums, gada pirmajos četros mēnešos, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu.
Avots: foreindustries.se
Foto: Bluespictures from Pixabay