TOP 5 pasaules meža lielvalstis – vai zini, kuras tās ir?
Tu jau droši vien nojaut, ka lielākajā pasaules valstī vajadzētu būt arī lielākajām mežu platībām. Jā, gandrīz 50% Krievijas milzīgās teritorijas klāj meži, kuru platība ir aptuveni 8 miljoni km2. Citām pasaules valstīm pat kopējā zemes platība nav tik liela – izņemot Ķīnu, ASV, Kanādu, Brazīliju un Austrāliju. Jā, viena piektā daļa no visas pasaules mežu platības atrodas Krievijā. Lielākā daļa Krievijas mežu ir boreāli, kas pārdzīvo vēsākus un sausākus klimatus valstī, un tos veido lapu koku un skujkoku sugas, tostarp lapegle, priede, egle un ozols.
Lai gan Krievijā ir vairāk meža zemes nekā jebkurā citā valstī, lielākā nedalītā meža platība pasaulē tomēr ir Amazones lietusmežs Dienvidamerikā.
Otrajā vietā ir Brazīlija ar gandrīz 5 miljoniem km2 meža seguma (apmēram 12% no pasaules mežiem), gandrīz divas trešdaļas no tā ir Amazones lietus meži, kas turpinās citās valstīs. Brazīlijas mežu platība ir gandrīz divas reizes lielāka par Saūda Arābiju, kas ir 12. lielākā valsts pasaulē.
Pateicoties Amazonei, ievērojami lietusmeži sedz arī Peru (10. vieta pasaulē),kā arī Kolumbiju (13.), Bolīviju (14.) un Venecuēlu (15.).
Kanāda un ASV ieņem attiecīgi trešo un ceturto vietu ar līdzīgām meža platībām — aptuvei 3 miljoni km2 — , un vairāki meži sniedzas pāri to kopējai robežai.
Pirmo piecinieku noslēdz Ķīna, kuras meži aizņem nedaudz vairāk par 2 miljoniem km2.
Kopā piecas lielākās valstis veido vairāk nekā pusi no pasaules mežiem.
Ja pieskaita 10 lielākās meža lielvalstis, kuru sarakstu papildina Austrālija, Kongo DR, Indonēzija, Indija un Peru, tad šo valstu mežu platības kopā ir nedaudz vairāk nekā divas trešdaļas no pasaules mežiem. 80% no Zemes kopējā meža seguma pieder 20 valstīm.
Zinātnieki ir izpētījuši, ka kopš iepriekšējā ledus laikmeta Zemes mežu platības esot sarukušas par 20 miljoniem km2 jeb 2 miljardiem hektāru. Puse no samazinājuma esot piedēvējams laika periodam no 1900. gada, līdz ar lauksaimniecības un industrializācijas izplešanos. Šobrīd meži klāj apmēram 30% Zemes, apmēram 40 miljoni km2.
Latvijā no kopējiem 6,46 miljoni hektāriem (ha), meža zemes aizņem 3,3 miljonus ha jeb 33 tūkstoši km2), kas ir ap 52 % zemes. (Šobrīd 46 % no mežiem ir valsts, bet 54 % citu īpašnieku īpašumā.) Salīdzinoši citās Eiropas valstīs vidēji tie ir 33% no valsts sauszemes teritorijas, līdz ar to Latvija pieskaitāma pie mežu bagātām valstīm. Turklāt, kā liecina statistikas dati, meža platības Latvijā turpina pieaugt. Interesanti, ka Latvijas pirmās brīvalsts laikā meži klājuši tikai 23 % valsts teritorijas. Mežu lielākais ienaidnieks ir lauksaimniecība. Šobrīd ir tendence lauksaimniecībai samazināties un arī lauksaimniecības zemes, kas kādreiz atkarotas mežiem, atkal aizaudzēt ar tiem. Vai aizaug – desmit gadu laikā neapstrādātas lauksaimniecības zemes pārtop par mežiem. Nav jau brīnums – iedzīvotāju skaits samazinās, skolu un darbvietu nav, kartupeļus var atvest no Ēģiptes, ķiplokus no Ķīnas, burkānus no Lietuvas, graudus no Polijas, bet gaļu – nu, to tagad nav moderni lietot uzturā, tā ka varam ievest arī no Īrijas un Vācijas, vai citām valstīm. Labi ja skābie kāposti un gurķi vēl tepat vietējie!
Savukārt Brazīlijā, kas ir mežu lielvalsts un par kuras Amazones mūžamežu izciršanu pēdējos 25 gados uztraucas pasaule, meži klāj ap 60 % teritorijas. Jau pārdesmit gadu par mežu saudzēšanu tiek īpaši domāts. Ne jau izciršana vien, bet arī mežu degšana nāk ar saviem zaudējumiem.
Avots: GWMu.c. interneta resursi
Attēli: Foto Mark Kuiper, Unsplash ; abctimber diagrammas