Ķīnā samazinājies baļķu imports no Vācijas un Krievijas, taču pieaudzis – no Polijas
Ķīnas baļķu imports no Krievijas 2023. gada pirmajā pusē samazinājies par 32% līdz 960 000 kubikmetriem. Tam ir divi galvenie iemesli – pirmkārt, pēdējo divu gadu laikā kokmateriālu tirdzniecību starp Ķīnu un Krieviju ir ļoti ietekmējusi koronavīrusa pandēmija un karš Ukrainā. Otrkārt, kad Krievija palielināja baļķu eksporta nodokļa likmi, kas radīja lielu spiedienu uz Ķīnas uzņēmumiem, un rezultātā strauji samazinājās baļķu imports no Krievijas.
Arī Ķīnas baļķu imports no Vācijas šā gada pirmajā pusē samazinājies par 27%, salīdzinot ar to pašu periodu 2022. gadā.
Trīs lielāko piegādātāju, tostarp Vācijas un, jā, jā, Papuajaungvinejas, baļķu piegādes samazināšanās tieši izraisīja kopējā valsts importa samazināšanos 2023. gada pirmajā pusē.
Tomēr tajā pašā laikā Ķīnas baļķu imports no Polijas pirmajā pusgadā pieauga par vairāk nekā 300% līdz 670 000 kubikmetru.
Jāpiebilst, ka Polijas mežus 2017. gadā skāra spēcīgas vētras, un gandrīz 10 miljoni kubikmetru baļķu tika izgāzti. Liela daļa no tiem tika iegūta un eksportēta uz Ķīnu. Ķīnā baļķu imports no Polijas kopš 2017. gada arvien ir palielinājies, un nākamajā, 2018. gadā, bija pieaudzis par vairāk nekā 700%.
Tomēr jāņem vērā, ka arī Ķīnu nu ir skārusi recesija. Jaunu mājokļu būvniecības lejupslīde ne tikai ietekmēs rūpniecisko aktivitāti, bet arī iedragās mājsaimniecību labklājības līmeni un tādējādi pastiprinās spiedienu uz iekšzemes pieprasījumu. Ārēji pieaugošā spriedze starp Rietumu valstīm un Ķīnu var kaitēt arī Ķīnas augsto tehnoloģiju nozaru izaugsmes perspektīvām. Šie faktori ietekmēs jau tā krītošo Ķīnas kopējo kapitāla atdeves likmi.
Sagaidāms, ka šāda situācija pasaulē atspoguļosies un ietekmēs arī Latvijas koksnes eksportu.
Avots: Fordaq , conference-board.org
Foto: Zhang Kaiyv . pexels.com