Francijā sarūk mizgrauža egļu skarto koku cenas un realizācijas apjomi
Kamēr būvniecība sarūk, sauso egļu apjomi turpina pieaugt. Francijas ziemeļu pusē profesionāļu vidū sāk pieaugt bažas. Pēc tam, kad egļu mizgrauzis pēdējos gados iznīcināja 20 miljonus m3 koksnes un aptuveni 55 000 hektāru egļu mežu Francijas austrumos, pieaug bažas, ka arī sudrabegles ir apdraudētas.
Pieaugošie egļu bojāejas rādītāji ir iespaidīgi. Līdz 2023. gada marta beigām Juras masīvā vien Francijas Valsts meža pārvalde (ONF) aprēķinājusi, ka pārdošanai pieejamo sauso egļu apjoms pārsniedzis 600 000 m3. Taču situācija arvien straujāk pasliktinās. Vasaras sākumā sagaidāmo bojāto egļu apjoms tika lēsts aptuveni 800 000; ap 70% vasarā iezīmēto kokmateriālu bija sausas egles, atzinis departamenta pārstāvis.
Faktiski jau kopš 2022. gada rudens egļu bojāejas rādītāji augšanas sezonas beigās ir bijuši ievērojami un īpaši neparasti. Šī parādība sākās 2022. gadā Juras kaļķakmens plakankalnēs, kas pazīstamas ar zemo augsnes ūdens aiztures spēju, un ne tikai uz dienvidiem vērstās nogāzēs. Pēdējos gados daudzo sausuma periodu dēļ daudzi koki iet bojā nepietiekama ūdens dēļ.
Sākotnēji šī parādība novērota Juras kalnu masīvā līdz 1000 metru augstumam, Francijas rietumos, un tagad izplatās uz līdzās esošo Vogēzu kalnu masīvu, uz Vācijas pusi, neraugoties uz to, ka augsne un augšanas apstākļi šeit ir labāki. Arī šeit kopš vasarara ir bijis daudz sanitāro ciršu un mežistrādes egļu bojāejas dēļ.
Ekonomiskās sekas šai parādībai nebija ilgi jāgaida – publiskajās izsolēs tirgus reaģēja tādējādi, ka Juras departamentā Šampaņolē piedāvājumā jīunijā ir bijis kopumā teju 110 000 m3 skujkoka, bet vairāk nekā puse no krājumiem (63% no apjoma) palika nepārdota. Pieprasījums ievērojami krities, salīdzinot ar 2022. gada rudeni.
Tas pats atkārtojies Vogēzu apkārtnē. Koksnes izpārdošanā Žerardmerā puse partijs tika izņemta. Dažas tikko cirstas kokmateriālu partijas tika sarunātas, pamatojoties uz pagājušā gada rudens cenām.