ES palielina nodevu Ķīnas parketa grīdām, cīnoties pret dempingu
Eiropas Savienība, antidempinga pasākumu ietvros pret Ķīnas importu, lemj par ievedmuitas palielināšanu Ķīnā ražotam parketam no 42,3% līdz 49,2%.
Eiropas Komisija tā nolēma pēc pērnruden izmeklēšanā iegūtā secinājuma, ka Eiropas Savienībā milzīgs daudzums daudzslāņu koka grīdas segumu no Ķīnas tiek ievests un Eropas tirgū nonāk par dempinga cenām. Ķīna līdz ar to var atļauties izspiest vietājos ražotājus kā konkurentus, ņemot vērā darbspēka un ražošanas priekšrocības. Jāpiebilst, ka pērn, samazinoties būvniecībai, arī pieprasījums pēc kok
a grīdām bija mazāks, līdz ar to konkurence vēl jo jūtamāka.
Eiropas Parketa federācija (FEP), kas apvieno ES dalībvalstu ražotājus (tās biedru vidū no Latvijas uzņēmumiem ir tikai “Latvijas Finieris“,) SA, bija iesniegusi par to oficiālu sūdzību un cer, ka jaunie noteikumi Eiropas Savienības parketa ražotājiem beidzot atvieglos dzīvi.
Parketa izstrādājumu importam no Ķīnas kopš 2024. gada oktobra jau ir jāveic muitas reģistrācija, lai varētu piemērot antidempinga pasākumus ar atpakaļejošu spēku.
Parketu ražo arī vairāki uzņēmumi Latvijā, kas nav FEP biedri, piemēram “Amber Wood”, SIA Jelgavas novadā, “Vidrižu Atvari“, SIA un “Rigas Parkets“, SIA Limbažu novadā, “Silzemnieki” ZS Inčukalnā.
Ja agrāk bijām par globalizāciju, tad tagad parādās ekonomiskā separēšanās – kas pēc būtības ir pretrunā ar brīvās tirdzniecības principiem, ko vēl joprojām cenšamies aizstāvēt. Pie kā tas novedīs? Vērsosim, redzēsim. Jau rakstījām par auto nozari un Eiropas, ASV un Ķīnas tirdzniecības karu sākumu.
Likumsakarīgi būtu, ka Ķīna parādā nepaliktu un lemtu par kādu pretreakciju. Kurš šajos ekonomikas karos izdzīvotu un būtu spēcīgāks?
Kā zināms, Latvijas tirdzniecība jau sen ir ar negatīvu bilanci – imports pārsniedz eksportu, līdz ar to peļņa lielākoties aiziet citām valstīm. Ražošana pašpatēriņam Latvijas mazajam tirgum nebūtu diez ko saprātīga un ilgtspējīga doma. Iespējams, spēku dotu vienošanās reģionāli, ar citām kaimiņvalstīm, Eiropā.
Arī Ķīnai eksports ir svarīgs. Taču arī ASV, kas ir pasaules lieltirgus, sola pastiprināt ražošanu un ierobežot vai apgrūtināt importu.
Kā Latvija rīkosies šajos apstākļos?
Avots: FEP
Foto Pexels, cottonbro studio