Vai Latvijai draud Lietuvas liktenis? Reaģējot uz Ķīnas blokādi, Lietuvas uzņēmumi virza kravas caur Rīgas un Gdaņskas ostām

Lietuvas kompānijas, reaģējot uz Ķīnas noteikto liegumu Lietuvas preču importam,  mēģina savu produktu kravas virzīt caur Rīgas, Gdaņskas un citām Baltijas jūras ostām. Arī importētāji no Ķīnas meklē alternatīvas ostas.

“Eksports no Lietuvas uz Ķīnu ir apstājies,” ziņu aģentūrai BNS sacīja Lietuvas Rūpnieku konfederācijas (LPK) prezidents Vidmants Janulevičs. Viņš atzina, ka Ķīnas tirgum savu produkciju piegādāt pašlaik spēj tikai atsevišķas Lietuvas kompānijas, galvenokārt no tehnoloģiju sektora.

Lietuva tika izslēgta no Ķīnas muitas sistēmām decembra sākumā, kas bija Ķīnas atbilde uz Taivānas diplomātiskās pārstāvniecības atvēršanas atļauju Viļņā. Šis solis saniknoja Ķīnu, kas liedz jebkādus Taivānas neatkarīgas darbošanās centienus, un ir par pamatu ekonomiskam un diplomātiskam spiedienam pret Lietuvu. LPK prezidents atzina, ka formāli Lietuva atkal ir iekļauta Ķīnas muitas sistēmās, taču faktiski situācija nav mainījusies.

“Deklarācijas ir iespējams aizpildīt, bet mēs nesaņemam apstiprinājumu par pabeigtajām deklarācijām,” viņš raksturoja Lietuvas “teorētisko atgriešanos” Ķīnas muitas sistēmās.

“Klaipedos konteineriu terminalas” vadītājs un Lietuvas Stividorkompāniju asociācijas prezidents Vaidots Šileika sacīja, ka Lietuvas ražotāji un eksportētāji sāk izmantot kaimiņvalstu ostas, lai nogādātu savu produkciju Ķīnas tirgū.

“Lielākoties tā ir Rīgas osta, bet ir arī Polijas ostas. Ir pazīmes, ka arī kravu importētāji mēģina atrast alternatīvas ostas,” Šileika teica sarunā ar BNS.

Viņš klāstīja, ka importam no Ķīnas kā pēdējā izkraušanas osta tiek izmantota Rīga, turklāt Lietuvas ziemeļu daļas ražotāji un importētāji, kuri jau iepriekš daļu kravu virzīja caur Rīgu, tagad šādu plūsmu arvien palielina.

Lietuvas Rūpnieku konfederācijas prezidents Janulevičs atzina, ka uzņēmēji meklē dažādas iespējas un risinājumus, bet detalizētāk atteicās stāstīt, jo Ķīnas puse cieši sekojot Lietuvas medijos izskanējušajai informācijai.

Atgādinām neseno notikumu vēsturi: rudenī Ķīna apturēja kravu vilcienu plūsmu uz Lietuvu un pārtrauca pārtikas eksporta atļauju izsniegšanu Lietuvas uzņēmumiem, kā arī samazināja kredītlimitu un paaugstināja cenas Lietuvas uzņēmumiem; decembra sākumā Ķīna izdzēsa Lietuvu no savām muitas sistēmām; pēc laika Lietuva muitas sistēmās atjaunota, tomēr Lietuvas uzņēmumiem joprojām ir sarežģīti deklarēt savas preces Ķīnā.

Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis ir atzinis, ka arī citas Eiropas Savienības valstis izjutušas Ķīnas spiedienu un Ķīnas muita neapstrādājot preces no citām ES valstīm, kas satur Lietuvas komponentus. Tas bremzē gan lielu, gan mazāku kravu importu.

Jāpiebilst, ka nākamā gada februārī Pekinā notiek ziemas olimpiskās spēles, un daudzas valstis, tostarp ASV un Austrālija, nosodot cilvēktiesību situāciju Ķīnā, jau draudējušas ar diplomātisku boikotu. Protams, Ķīna nevēlas palikt atbildi parādā. Latvijas prezidents Egils Levits jau atteicies no olimpisko spēļu apmeklējuma klātienē, pamatojot savu lēmumu ar epidemioloģisko situāciju pasaulē. Tomēr,  ja Latvija izvēlēsies ceļu, kas saniknos Ķīnu,  ietekme uz ekonomiskajām attiecībām nebūs ilgi jāgaida. Vai Latvija ir gatava Lietuvas scenārijam?

Avots: LETA/Nozare.lv—BNS, Viļņa; www.lsm.lv

Foto: www.pexels.com

Jaunmeķeļi, SIA | Reģ.nr.: 44103075512 | Adrese: Cēsu novads , Dzērbenes pagasts . “Jaunmeķeļi“, Latvija, LV-4118 | E-pasts: info@abctimber.com
Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.