Vai kokapstrādes uzņēmumi Latvijā darbojas ar panākumiem?
Jēkabpils novada kokapstrādes uzņēmumi “NDB Timber” un “DLLA” attīstībā investēs kopumā 1,936 miljonus eiro, kā ziņo aģentūra Leta, atsaucoties uz uzņēmumu pārstāvjiem pagājušajā nedēļā. Attīstības projekti tiks īstenoti ar Norvēģijas līdzfinansējumu Norvēģijas finanšu instrumenta atklātajā konkursā “Zaļo inovāciju un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju produktu ieviešana ražošanā”. To īstenošanas termiņš ir 24 mēneši – līdz 2023. gada novembrim.
Tostarp “NDB Timber” ieviesīs ražošanā jaunu produktu grupu – izmantojot koksnes atgriezumus un atlikumus, apvienojumā ar A klases masīvkoka lameli, uzņēmums radīs produktu, kas pēc fizikālajām un vizuālajām īpašībām pielīdzināms masīvkoksnes apdares materiālam. No apdares materiāla tiks ražoti gleznu, kanvu un foto rāmji. Uzņēmums no Norvēģijas finanšu instrumenta saņēmis dotāciju 599 932 eiro apmērā, taču kopējās projekta realizācijas izmaksas ir 1,111 miljoni eiro. Projekts top sadarbībā ar “Norwegian Institute of Wood Technology (Treteknisk)”.
Savukārt “DLLA” attīstīs koka karkasa māju ražošanas celtniecības izejmateriālu, kas tiks ražots ar jaunu un energoefektīvu kokmateriālu pārstrādes līniju. Projekta īstenošanai “DLLA” no Norvēģijas finanšu instrumenta saņēmis dotāciju 371 138 eiro apmērā, bet kopējās projekta izmaksas ir 824 752 eiro. Projekts taps sadarbībā ar Norvēģijas uzņēmumu “Saga wood”.
(Ielūkojieties projektu atklāšanas pasākumā šeit )
Lepoties var arī mežizstrādātāju uzņēmums SIA “Dižozols”, kura apgrozījums pērn audzis par 93% un sasniedzis 73 miljonus eiro, savukārt gūtā peļņa lēšama trīs miljonos eiro, kas nozīmē 2,7 reižu pieaugumu. Uzņēmuma valdes loceklis Rihards Veide norāda, ka 2021.gads uzņēmumam bija straujas izaugsmes un izaicinājumu gads un sasniegt šādus rādītājus izdevies, “pateicoties neatlaidīgam komandas darbam, jaunu pakalpojumu virzienu attīstīšanai, kā arī jaunu produktu radīšanai”. Uzņēmums sasniedzis izvirzītos mērķus zāģmateriālu un šķeldas tirgū Latvijā. Produkcija eksportēta uz vairāk nekā 15 valstīm. Uzņēmjma valdes priekšsēdētājs Juris Andžejevskis atzīmē, ka uzņēmuma darbību ļāvis pilnveidot “Luminor Bank” piešķirtais aizdevums 4,5 miljonu eiro apmērā apgrozāmo līdzekļu palielināšanas programmā, un līdzekļi ieguldīti modernu informācijas tehnoloģiju risinājumu un biznesa inovāciju izstrādē. Ir sagatavots attīstības plāns, lai dubultotu un trīskāršotu tirdzniecības apmērus.
Uzziņai
- Kompānija “DLLA” reģistrēta 1997.gada novembrī, un tās pamatkapitāls ir 53 960 eiro, liecina “Firmas.lv” informācija. Kompānija vienādās daļās pieder Armandam Lībietim un Dainim Lapiņam. 2020.gadā “DLLA” strādāja ar 6,978 miljonu eiro apgrozījumu un 211 438 eiro peļņu.
- Kompānija “NDB Timber” reģistrēta 2004.gada novembrī, un tās pamatkapitāls ir 15 363 eiro. Kompānijas īpašnieki vienādās daļās ir Inese Dāboliņa, Valda Buka un Mārtiņš Lapiņš. 2020.gadā uzņēmums strādāja ar 2,456 miljonu eiro apgrozījumu un 463 055 eiro peļņu.
- 2020.gadā “Dižozols” strādāja ar 37,808 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 8,7% vairāk nekā gadu iepriekš, bet uzņēmuma peļņa pieauga par 58,1% un sasniedza 1,103 miljonus eiro, liecina “Firmas.lv” informācija. Uzņēmums reģistrēts 2012.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2828 eiro. Uzņēmuma īpašnieki ir Kate Glika (80,2%) un Andžejevskis (19,8%)
Kā zināms, nesen Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš apgalvoja, ka vairs nevar atļauties “uzturēt uzņēmējdarbību”. Šajā sakarā atjautības jautājums premjeram un jums: kurš kuru uztur – uzņēmējdarbība valdību un valsts institūcijas vai valdība un valsts institūcijas – uzņēmējdarbību? Kā jums šķiet?
Ziņas sagatavošanai izmatotais avots: LETA/Nozare
Foto: Freepik