Šķērslaminētais koks kļūs populārāks būvniecībā, un tiek prognozēts, ka tirgus pieaugs

Paredzams, ka 2028. gadā šķērslaminetā koka (CLT) tirgus sasniegs 2,99 miljardus ASV dolāru, 2022.–2028. gadā, pieaugot par CAGR par 14,17%, ziņo pasaules tirgus pētījumu firma Stratview Research, uz ko atsaucas uz GWMI. Šķērslaminēto koku ražo un izmanto arī Latvijā.

Kāds ir pamats šādām prognozēm? Šķērsslīpētā kokmateriāla tirgus attīstību nosaka daudzi faktori, piemēram, šādi:

  • pieaug izpratne par vides apdraudējumiem, ko rada cementbetona izmantošana infrastruktūras būvniecībā,
  • pieaugošais šķērslaminēto materiālu ražotāju skaits,
  • pieaug pieprasījums pēc zaļām mājām,
  • daudzu valstu valdības iniciē atbalstu pārejai no betona būvniecības uz koka būvniecību,
  • pieaugot piegādātāju skaitam un saīsinoties būvniecības laikam, samazinās kopējās šķerslaminētā koka būvniecības izmaksas, kas šo materiālu padara ļoti izdevīgu.

Šķērslaminēto kokmateriālu izmanto dzīvojamo, saimniecisko un rūpniecisko ēku būvniecībā. Dzīvojamo māju segments 2021. gadā aizņēmis vairāk nekā 44,4% tirgus daļas, un tiek prognozēts, ka tas dominēs tirgū arī turpmāk, ņemot vērā šī materiāla izturību un ilgtspējību.

Latvijā šādu materiālu ražo, piemēram, Wigo , un šis materiāls tika izmantots Limbažu eko māju ciematā – InLimbaziEcoVillage  projektā. Tam ir lieliskas īpašības, ko novērtē būvniecībā. To var izmantot gan sienām, grīdām un jumtiem, gan interjera iekārtošanā,;CLT paneļu izmantošana ietaupa laiku, turklāt materiālam ir labas ugunsdrošības un skaņas izolācijas īpašības, nemaz nerunājot par ekoloģiskumu.

Paredzams, ka arī daudzu valstu valdību investīciju pieaugums, piemēram, ASV, Kanādā,

Indijā, Ķīnā, Japānā, Vācijā, Lielbritānijā u.c. videi draudzīgu pasākumu ieviešanai, lai samazinātu būvniecības nozares oglekļa pēdas nospiedumu, veicinās tirgus attīstību.

Tirgus tendences pēc izejvielu veida: egle kā populārākais izejmateriāls

Paredzams, ka egles koka segments prognozētajā periodā ieņems lielāko tirgus daļu, jo ražotāji to plaši izmanto kā izejvielu. Egle ir plaši pieejama Eiropā, kur atrodas lielākā daļa ražotņu.

Reģions ar vislabākajām izaugsmes iespējām: Ziemeļamerika

Tiek lēsts, ka prognozējamā periodā šķērkaminētā kokmateriālu tirgu pārvaldīs Ziemeļamerika, kur šī materiāla popularitāte strauji pieaug un kur būvē arvien vairāk augsto koka konstrukciju, tādējādi veicinot ražošanu un pieprasījumu.

Pieaugošais pieprasījums pēc masveida kokmateriāliem būvniecībā veicinās reģionālo izaugsmi. Prognozes liecina, ka Eiropa un Āzijas-Klusā okeāna reģiona valstis šo izaugsmi veicinās ar savu koksnes piedāvājumu un iespējām.

Lielākie tirgus spēlētāji šajā segmentā

Tirgus eksperti par galvenajiem spēlētājiem uzskata šādus uzņēmumus:

Stora Enso, KLH, Binderholz, Mayr Melnhof, Hasslacher, XLam Limited, Sterling Lumber, Shilliger Holz AG, Eugen Decker,  Holzindustrie KG, Structurlam, Smartlam, Meiken Lamwood Corp.

 

 

 

Avots: GWMI ; Wigo

Foto: ValleWood masīvkoka ēka Oslo, Norvēģijā, Unsplash by Anders Vestergaard Jensen

Jaunmeķeļi, SIA | Reģ.nr.: 44103075512 | Adrese: Cēsu novads , Dzērbenes pagasts . “Jaunmeķeļi“, Latvija, LV-4118 | E-pasts: info@abctimber.com
Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.