Sankciju dēļ IKEA un citi zīmoli pamet Krieviju, apstājas finiera eksports uz Eiropu un ASV; Latvijas un Igaunijas finiera rūpnīcām – jauns spars
Sankciju dēļ Krievija ir bijusi spiesta samazināt savus eksporta apjomus uz Eiropu un ASV, kam tā līdz šim ir bijusi lielākais piegādātājs. Tā rezultātā veidojas augsts pieprasījums bērza apaļkokam un papīrmalkai – tas liek sasparoties Latvijas un Igaunijas finiera rūpnīcām, lai atbildētu uz šo pieprasījumu. Finiera ražotāji veiksmīgi konkurē par vietējiem koksnes resursiem ar eksportētājiem, spējot piedāvāt tādas cenas, kas pārsniedz eksporta piedāvājumu. Var teikt, ka Latvijas un Igaunijas finiera ražotājiem (tostarp Jēkabpils AmberBirch) šis ir uzplaukuma laiks.
Kā ziņo kaimiņvalsts tirgus analītiķi, ES sankciju vissmagāk skārušās Krievijas saplākšņa nozares rādītāji turpina kristies. Eksporta samazināšanās par 16% un iekšējā tirgus pārpalikuma apstākļos 1. pusgadā atsevišķiem produktu veidiem cenas samazinājās par ceturtdaļu. Šāda situācija var novest pie mazo uzņēmumu sagraušanas, lai gan valdība sola nepieļaut bankrotus. Savukārt eksperti cer, ka līdz gada beigām situācija stabilizēsies. Atsevišķu saplākšņa veidu cena mazumtirdzniecībā pirmajā pusgadā samazinājusies par 25%.
Krievijas Ziemeļrietumu kokrūpniecības komplekss piedzīvo smagu krīzi, kuras dēļ kokmateriālu pārstrādes apjoms līdz gada beigām var samazināties par 30%. Somijas un Austrijas kokmateriālu tirgotāji turpina pamest Krievijas tirgu. Uzņēmumu dati liecina, ka Somijas holdinga “Metsa” uzņēmumi Krievijā, Ļeņingradas apgabala Podporožskas rajonā, ir mainījuši vadību. SIA “Mestya Svir” vadību pārņēmis apsaimniekošanas uzņēmums “Petrostil LLC”, kas pieder vadītājam Vladislavam Zabrodinam.
IKEA aiziet no Krievijas tirgus. Kas mainās?
Sekojot virknei ārvalstu zīmolu, Zviedrijas IKEA, kas Krievijā darbojas jau vairāk nekā 20 gadus, slēdz veikalus Krievijā, kas uzskatāms par vienu no lielākajiem zaudējumiem vietējiem patērētājiem. Uzņēmums veic vietējo uzņēmumu pirmspārdošanas sagatavošanu, kas var ievilkties līdz 2023. gada februārim. Zīmola fani meklē analogus vai iespēju pasūtīt IKEA produktus no citām valstīm. Daļa pieprasījuma pārņēma Krievijas konkurenti, kuri uz šī fona sāka paplašināt klāstu un uzsākt jaunus ražošanas un pārdošanas formātus.
Tiek vēstīts, ka Krievijas kokrūpniecības uzņēmums “Segezha Group”, iespējams, varētu izpirkt IKEA aktīvus Krievijā. Šis uzņēmums ir viens no sešiem, kas piedalās sarunās par IKEA Krievijas aktīvu iegādi, un kura galvenais akcionārs ir “AFK Sistema”. Pretendentu vidū ir arī “PIK Group” un grīdu segumu un mēbeļu ražotājs “Kronospan”. Tajā pašā laikā, ņemot verā Eiropas tirgus slēgšanu un iekšēju pārorganizēšanos un prioritāšu maiņu, “Segezha Group” ir atlikusi lielas celulozes un papīra rūpnīcas celtniecību un darbības uzsākšanu Karēlijā.
“Segezha Group” vadītājs ir Vladimirs Jevtušenkovs, kurš savu biznesu veidojis ar varas iestāžu atbalstu. Iepriekš viņa patrons bijis Maskavas mērs Jurijs Lužkovs, tagad sadarbojas ar “Rostec” vadītāju Sergeju Čemezovu, vienu no ietekmīgākajiem cilvēkiem Krievijā, politiķi un ekonomistu.
Avoti: abctimber.com sagatvojis pēc lesoline.ru u.c. rakstā minētiem avotiem
Foto: 5339749©Vika12345|Dreamstime.com ; amberbirch.lv; Twitter