Polijas kokrūpniecība sastopas ar izaicinājumiem – samazinās gan pieprasījums iekšzemē, gan eksports  

Polijas kokrūpniecība kopš pirmajiem pandēmijas lokdauniem (2020.) tā īsti nav uzplaukusi, ja nu vienīgi pērn, 2022. gada februārī, kad pārdošanas rādītāji bijuši labāki. Kokūpniecības uzņēmumi sastopas ar izaicinājumiem, kas nav sveši arī Latvijā, – augstas izmaksas, resursu piegādes grūtības un energoresursu cenu kāpums, it īpaši kopš kara sākuma Ukrainā, turklāt pieprasījums kopš tā laika ir nepārtraukti samazinājies. Koka dārza izstrādājumu pasūtījums sarucis pat par par 90% (lai gan dārzu sezona tikai sāksies un, iespējams, pieprasījums augs ), mēbeļu un būvgaldnieku pasūtījumi sarukuši par 50%. Arī palešu pasūtījumi ir ievērojami mazāk, nekā parasti, un gadās, ka reizēm pat pasūtītās vienības netiek izņemtas, kas liecina par ražošanas mazināšanos. Manāmi samazinās gan koksnes eksports, gan iekšzemes patēriņš.

Polija ir viena no Eiropas Savienības valstīm, līdzās Dānijai un Zviedrijai, kurā nav eiro. Polijas tautsaimniecībā iekšējais tirgus ir vienmēr bijis liels un nozīmīgs, ar spēju ģenerēt pieprasījumu pēc vietējās produkcijas, kā arī nodrošināt darbvietas, kas savuārt līdzi nes pārliecību par spēju ekonomikas svārstīguma apstākļos saglabāt vienmērīgumu. (Skat. vairāk šeit )

Neskatoties uz koksnes un kokrūpniecības produktu pieprasījuma kritumu Polijā, Kokrūpniecības tirdzniecības kamera 2022. gadā ziņo par apgrozījuma pieaugumu – no 415,9 miljoniem PLN 2021. gadā līdz 474 miljoniem PLN. Arī pērn prognozētā peļņa – 130,8 miljoni PLN – ir ievērojami lielāka nekā 2021. gadā (104,1 miljons PLN). Šajā gadā gaidāmi atturīgāki rezultāti, jo jauni koksnes pārdošanas līgumi, piemēram, ar Skandināviju tiek slēgti par aktuālajām cenām, savukārt par enerģiju rēķinās pēc pašreizējās cenas. Tajā pašā laikā arī pašmāju zāģbaļķu koksne kļūst arvien dārgāka. Standarta egles vai priedes baļķi, kuru cena iepriekš izsolēs bija 320 PLN par kubikmetru, šosezon sasniedz 500 PLN. Rezultātā jau ir atlaisti simtiem kvalificētu darbinieku.

Tiek ziņots, ka šobrīd (28..02.2023.) Polijā  cena konstrukcijas materialam nokritusi līdz 270 EUR/m3.

Avots: sagatavots pēc Fordaq sniegtās informācijas 

Foto: Marek Piwnicki on Unsplash

Jaunmeķeļi, SIA | Reģ.nr.: 44103075512 | Adrese: Cēsu novads , Dzērbenes pagasts . “Jaunmeķeļi“, Latvija, LV-4118 | E-pasts: info@abctimber.com
Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.