Pasaules zāģmateriālu tirgi — īss pārskats

Eiropā un Ziemeļamerikā šogad bijis liels pieprasījums pēc koksnes izstrādājumiem, kā rezultātā kokmateriālu tirdzniecība 2021. gada deviņos mēnešos pieaugusi par aptuveni 3 procentiem salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Valstis ar ievērojamāko eksporta pieaugumu ir attiecīgi Somija, Kanāda, Vācija un Čehija.  Savukārt valstis, kurās 2021. gadā ir bijis lielākais importa pieaugums, bez pārsteigumiem, ir Eiropā un ASV, kur pieprasījums bijis augsts. Savukārt sūtījumi uz Āziju un Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģionu ir samazinājušies, jo būvniecības nozarē aktivitāte šogad bija gājusi mazumā.

• Ja salīdzina pa ceturkšņiem, gad 2021. gada trešajā ceturksnī aizjūras zāģmateriālu imports uz ASV samazinājās par 13%, līdz 1,3 miljoniem m3. Šis kritums sekoja ceturksnim, kad apjomi sasniedza augstāko līmeni pēdējo 15 gadu laikā, turklāt lielākā daļa sūtījumu bija uz Eiropu. Pēdējos piecus gadus Vācija ir bijusi dominējošā aizjūras zāģmateriālu piegādātāja ASV un tās tirgus daļa ir aptuveni 35%. Otrais un trešais lielākais piegādātājs ASV ir bijusi Zviedrija un Brazīlija. Gada trešajā ceturksnī Eiropas importa cenas kritās par aptuveni 20%, krītoties ASV iekšzemes cenām.

Kanādas zāģmateriālu eksports gada trešajā ceturksnī samazinājies par aptuveni 13%, līdz mazāk nekā deviņiem miljoniem m3. 2021. gada pavasarī daudzas Kanādas rietumu kokzāģētavas pārcēla eksporta sūtījumus uz ASV tirgu, galvenokārt rekordaugsto zāģmateriālu cenu kaimiņvalstī dēļ. Savukārt eksports uz Ķīnu 2021. gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazinājies par vairāk nekā 50%. Kanādas eksporta cenas uz ASV 2021. gadā sekojušas ASV iekšzemes cenām ar nepieredzētu cenu pieaugumu gada pirmajā pusē, kam sekoja būtisks kritums 3. ceturksnī. Uz Āziju eksportētajiem zāģmateriāliem cenas turpināja pieaugt rudenī.

Ķīnas skujkoku zāģmateriālu imports gada 3.ceturksnī pieaudzis par trīs procentiem salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, taču joprojām bijos ievērojami zemāks, nekā tajā pašā ceturksnī pagājušajā gadā. Šogad būtiskākais importa kritums bijis sūtījumos no Kanādas un Eiropas, abu reģionu eksportētājiem pārejot uz spēcīgo ASV zāģmateriālu tirgu. Tomēr, neskatoties uz importa pieprasījuma samazināšanos, Ķīnas importa cenas 3. ceturksnī sasniedza augstāko līmeni vismaz 15 gadu laikā, ko noteica augstākas zāģmateriālu vērtības Eiropas un Ziemeļamerikas tirgos.

Zviedrija ir lielākā zāģmateriālu eksportētāja Eiropā, kas 2020. gadā piegādā visu laiku augstāko apjomu –  14 miljonus m3. 2021. gada pirmajos astoņos mēnešos sūtījumu apjoms samazinājās par sešiem procentiem salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, galvenokārt mazāka pieprasījuma dēļ Ķīnā, Ēģiptē un citos MENA tirgos. Tomēr eksporta apjomi uz galvenajiem Eiropas tirgiem 2021. gadā līdz šim ir bijuši lielāki nekā pērn. Pārdošanas vērtība ir pieaugusi par 67% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, un visā gadā tā sasniedz vairāk nekā 5,0 miljardus dolāru (4,2 miljardus eiro).

Somija, kas ir otra lielākā zāģmateriālu eksportētāja Eiropā, 2021. gadā ir palielinājusi eksporta sūtījumus par 16%, ko galvenokārt noteica lielāks pārdošanas apjoms uz Eiropas valstīm. No otras puses, sūtījumu apjoms uz Ķīnu ir samazinājies par 40% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu – tā ir būtiska pārmaiņa, zinot, ka Ķīna kādreiz bija Somijas lielākais eksporta tirgus.

 

Avots: Wood Resources International https://woodprices.com/ , kas kopš 1988. gada gatavo pasaules koksnes produktu tirgus pārskatu, ko lasa vairāk nekā 30 valstīs. WRI seko zāģbaļķu, papīrmalkas, zāģmateriālu un granulu cenām un ziņo par tirdzniecības un koksnes tirgus attīstību un tendencēm lielākajā daļā pasaules galveno reģionu.  

Jaunmeķeļi, SIA | Reģ.nr.: 44103075512 | Adrese: Cēsu novads , Dzērbenes pagasts . “Jaunmeķeļi“, Latvija, LV-4118 | E-pasts: info@abctimber.com
Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.