Mainījušās Lielbritānijas koksnes importa tradīcijas; Latvija apsteidz ASV lapkoku piegādēs

Lielbritānijā 2022. gadā kokmateriālu importa tradīcijās bija novērojamas acīmredzamas pārmaiņas – Īrija, Latvija un Ķīna sākusi piegādāt daudz lielākus kokmateriāla apjomus. Tā ziņo TDUK.

Skujkoku imports Lielbritānijā no Īrijas palielinājās par 48% 2022. gadā, apsteidzot piegādes gan no Vācijas, gan Krievijas.

Jāpiebilst, ka Īrijas koki aug maigākā klimatā un koksne nav tik labi piemērota koka konstrukciju materiālam. Taču importēšana notiek, neskatoties uz zemajiem kopējiem ievestajiem skujkoku apjomiem –  2022. gada oktobrī to imports samazinājās par 28% salīdzinājumā ar 2021. gadu.

Izmaiņas notikušas arī lapkoku importa ieradumos – Latvija apsteigusi ASV kā vadošo piegādātāju valsti. Kopējais lapkoku imports 2022. gadā palielinājās par 15%, no kuriem 22% nodrošināja Latvija un 16% ASV. Domājams, ka šajā ziņā nozīmīgs faktors ir bijis transporta un loģistikas sadārdzinājums pārvādājumiem no ASV.

Ķīna ir nostiprinājusies kā galvenais piegādātājs saplākšņa kategorijā, nodrošinot Lielbritānijai 68% cietkoksnes saplākšņa un 20% skujkoku saplākšņa. Jāatzīst, ka šeit lielu lomu ir nospēlējušas sankcijas pret Krieviju, kas tradicionāli ir bijusi galvenā šo materiālu piegādāja Anglijai un ASV.

TDUK Tehniskās un tirdzniecības daļas vadītājs Niks Bultons atzinis: “2022. gada pirmie desmit mēneši izrādījās interesanti, un tradicionālie importa modeļi gada gaitā izmainījušies. Ņemot vērā parasti nelielo skujkoku importa apjomu, Īrija iir izņēmums, un Īrijas egle ir izrādījusies rentabla izvēle daudziem tirgotājiem. 2022. gada pirmajos desmit mēnešos lapkoku tirdzniecība ir pārspējusi visus pārējos koksnes segmentus, apjomi pieauguši visās kategorijās. Palešu un iepakojuma tirdzniecībā lielākie apjomi ir no Latvijas lapkokiem, lētākām šī mērenāka klimata sugām aizstājot parasti izmantoto skujkoku. Ir vairāki iemesli Ķīnas apjoma pieaugumam saplākšņa sektorā, tomēr lielā mērā vainojamas ir augstās Dienvidamerikas kravu pārvadājumu izmaksas gada sākumā un Krievijas sankcijas, kas sākas 2022. gada martā. Šīs tirdzniecības tradīciju izmaiņas apliecina kokmateriālu tirgus noturību un pielāgošanās spēju, un tiek atrasti alternatīvi avoti, kas apmierina pieprasījumu ar visrentablāko tirgus likmi.”

Arī malkas eksports uz Īriju un Lielbritāniju ir audzis.

Sagatavots pēc TDUK ziņām.

Foto:  Alexandre Gonçalves da Rocha from Pixabay 

Jaunmeķeļi, SIA | Reģ.nr.: 44103075512 | Adrese: Cēsu novads , Dzērbenes pagasts . “Jaunmeķeļi“, Latvija, LV-4118 | E-pasts: info@abctimber.com
Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.