Kādēļ kritušās koksnes cenas Lielbritānijā?

Lai arī koksnes pieprasījums Lielbritānijā ir labs, piegādes ievērojami kavē traucējoši apstākļi piegāžu ķēdē – trūkst šoferu, veidojas uzkrājumi ostās un noliktavās. Par to gada nogalē raksta britu koksnes tirdzniecības nozares žurnāls “Timber Trade Journal” jeb TTJ.

Kopš Lielbritānijas “izrakstīšanās” no Eiropas Savienības, ir atjaunojušās muitas procedūras, kas sadārdzina importu un kavē kravu piegādes, kā arī –  viesstrādnieku samazināšanās rezultātā sarucis kravas auto šoferu un noliktavu darbinieku skaits, traucēts degvielas uzpildes staciju darbs. Lai atvieglotu situāciju, pērn kā darba rokas piesaistīta armija.

Vērojama tendence, ka kokmateriālu tirgotāji (pircēji), lai ātrāk atbrīvotos no krājumiem, kas noslogo ostas, laiž zemāku cenu. J āatzīst, ka kokmateriālu cenu lejupejošā tendence gan nav tik krasa kā 2019. gadā. Līdz pērnā gada rudenim bija vērojams kokmateriālu cenu kāpums.

Skujkoku tirgū kopš 2020. gada aprīļa bija vērojams rekordaugsts cenu līmenis. Straujš kāpums turpinājās teju visu nākamos 18 mēnešus, tas ir – līdz šī gada 3. ceturkšņa beigām.  Līdz pērnā gada 3. ceturkšņa beigām Apvienotajā Karalistē bija izkrauti vairāk nekā 6,2 miljoni m3 skujkoku kokmateriālu. Pieprasījums uz visu gadu parasti mēdz būt ap 6,5 milj.m3. Savukārt kopš pērnā gada septembra, visu 4. ceturksni, vērojama  cenu lejupslīde – kopumā par vismaz 23 procentiem.

Krājumu pārpilnības un cenu krituma dēļ pircēji mēģina pēc iespējas atcelt vai iesaldēt neizpildīto līgumu, īpaši tos, par kuriem panākta vienošanās par visaugstākajām cenām. Var rasties pārpalikums par gandrīz 1 miljonu m3, kas pārsniedz pieprasījumu.

Prognozējams, ka līdz ar to tirdzniecība varētu samazināties līdz minimumam līdz februārim vai martam, iekams piedāvājums un pieprasījums nonāks līdzsvarā un tiks nosūtīti jauni līgumi.

Pašreizējie tirgus apstākļi ir ietekmējuši tādas kokmateriālu kategorijas, kā būvniecības, gan galdniecības izstrādājumi, kas atspoguļo pieprasījuma kritumu, augstu krājumu līmeni un cenu svārstību. Līmētās koksnes un dēļu atsaukumi notiek ātri un bieži. Turpretī palešu koksnes noiets joprojām ir pietiekami labs.

Lai cīnītos pret nenoteikto tirgu, vairākas Ziemeļvalstu grupas ļoti stingri kontrolē ražošanu, un ir pamats gaidīt, ka Baltijas rūpnīcas veiks nepieciešamos samazinājumus, līdz pieaugs pieprasījums.

Pašreizējā Apvienotās Karalistes tirgū ceturtā ceturkšņa realitāte būs ļoti svarīga, nosakot stratēģijas 2022. gada pirmajam ceturksnim. Vairāki tirgotāji pašlaik mēģina nofiksēt peļņu un zaudējumus   – lai no materiāliem atgrpieraksta savas izkrautās cenas, lai pārvērstu krājumus naudā. Tas neizbēgami nozīmē zaudējumus šai krājumu daļai.

Paredzot turpmāko tirgus turpmāko attīstību – sakarā ar energoresursu pieaugumu (elektrība, gāze), augstu inflāciju, darbspēka trūkumu u.c. tirgu ietekmējošiem faktoriem, gada otrajā kvartālā varētu sagaidīt dēļu cenu kāpumu.

Avots: TTJ

 

Jaunmeķeļi, SIA | Reģ.nr.: 44103075512 | Adrese: Cēsu novads , Dzērbenes pagasts . “Jaunmeķeļi“, Latvija, LV-4118 | E-pasts: info@abctimber.com
Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.