Francijas kokzāģētavas piedzīvo tirgus lejupslīdi un sagaida lielāku konkurenci no Eiropas uzņēmumiem

Francijas kokzāģētavu īpašnieki ar bažām raugās uz tirgus tālāko attīstību uz globālo ekonomisko procesu fona, it  īpaši  tie, kas specializējas būvniecības kokmateriālu ražošanā. Jau vasaras sākumā bijuši jūtami negatīvi signāli, kas nu ir apstiprinājušies.

Kopš gada sākuma pasaules tirgos kokmateriālu plūsmas ir strauji samazinājušās – vidēji par 20%. Ķīna (-42%) un Indija (-14%) ir divas valstis, kuras visvairāk skāris importa samazinājums. Globāli ekonomiskā aktivitāte apsīkst. Satraucošs ir finanšu konteksts –  valstu ārējo parādi ir sasnieguši kritiskus apmērus: kopš 2020. gada janvāra galvenās centrālās bankas ir iepludinājušas 9000 miljardus ASV dolāru kredītos  ar gandrīz nulles likmēm. Nevar izslēgt risku, ka šis finanšu burbulis plīsīs. Patreiz procentu likmes sākušas strauji pieaugt, inflācija arī strauji aug. Algu pieaugums neseko, patēriņš samazinās.

ASV inflācija 2022. gada jūnijā bija sasniegusi 9,1%, būvniecība mazinājusies (privātmāju būvatļauju apjoms aprīlī-maijā sarucis par -7% ). Sarūkot mājokļu būvniecībai, ASV skujkoku tirgū vērojama cenu lejupslīde: pēdējo 6 mēnešu laikā (līdz 2022. gada jūlijam) skujkoku zāģmateriālu cenas ir kritušās par 57%, OSB plātņu cenas – pat par 72%. Neskatoties uz Krievijas eksporta embargo, kas bija viens no lielākajiem ASV piegādātājiem.

Arī Francijā ir augsta inflācija  (+6,1% jūlijā) un šā gada otrajā ceturksnī izsniegto mājokļu būvniecības atļauju skaits samazinājies par 9,5%, salīdzinot ar pirmajiem trijiem mēnešiem. Līdz ar to Francijas skujkoku kokzāģētavām, kas specializējas būvizstrādājumos, kopš vasaras ievērojami krities pasūtījumu apjoms.

ASV tirgus krituma dēļ Francijā atgriežas lielākie Vācijas, Austrijas, Baltijas un Skandināvijas ražotāji. Ja šī tendence turpināsies, Francijā  var sagaidīt lielāku konkurenci un līdz ar to jaunu spiedienu uz zāģmateriālu cenām. Egles zāģmateriāliem pēdējo trīs mēnešu laikā kritums bijis par aptuveni 15% – no aptuveni 350 eiro/m3 pavasara sākumā līdz mazāk par 300 eiro/m3 tagad.

Francijas kokzāģētavu nākotni noteiks spēja izturēt pārmaiņas tirgū ar cenu devalvāciju un noturīgo inflāciju pie tirgus lejuplsīdes. Gada sākumā iepirkti izejmateriāli, skujkoku baļķi, par augstu cenu, taču pasūtījumi un cenas ir kritušās, turklāt strauji pieauguši tēriņi (īpaši elektrībai, bet arī nafta, metāli, transports utt. kļuvuši dārgāki ).

 

 

Avots: globalwoodmarketinfo.com

Foto: Image by Iwona Olczyk from Pixabay

 

Jaunmeķeļi, SIA | Reģ.nr.: 44103075512 | Adrese: Cēsu novads , Dzērbenes pagasts . “Jaunmeķeļi“, Latvija, LV-4118 | E-pasts: info@abctimber.com
Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.