Cik lielu triecienu Latvijas tranzīta nozarei radīs Krievijas aizliegums eksportēt neapstrādātu koksni no 2022 gada 1. janvāra un pieaugusī izvedmuitas likme?
Caur Latviju tranzītā un uz pārstrādi no Krievijas iet kokmateriāli ar zemu pievienoto vērtību, kas šeit tika žāvēts, ēvelēts un šķirots atbilstoši Eiropas un citu ārējo tirgu prasībām un eksportēts tālāk. Pieaugot izvedmuitai neapstrādātam materiālam no Krievijas šis bizness Latvijā kļūs nerentabls, līdz ar to ir iespējams straujš komkateriālu eksporta kritums arī no Latvijas – līdz šim, pateicoties pārstrādei ievestajam kokmateriālam, Latvijas kokmateriālu eksporta apjoms krietni pārsniedza vietēji cirstā kokmateriāla apjomus. Visticamāk, var rēķināties arī ar darbaspēka nodarbinātības izmaiņām kokmateriālu pārstrādes nozarē, kā arī loģistikā un kravu pārvadājumu nozarē, tostarp zaudējumi Latvijas Dzelzceļam.
Latvijas ekonomikā tranzīta nozarei ir ļoti būtiska loma, un bez tās tā nav iedomājama, to atzīst arī pašreizējais satiksmes ministrs Tālis Linkaitis, taču risinājumus tās uzplaukumam nepiedāvā. Latvijas ostām un dzelzceļam atliek samierināties ar ievērojamu apgrozījuma samazinājumu, taču – kāda būs “jaunā normalitāte”, atliek minēt. Vairāk lasiet šeit: https://www.rubaltic.ru/article/ekonomika-i-biznes/20210324-latviya-priznala-kriticheskuyu-zavisimost-ekonomiki-ot-tranzita/
Jāatzīst, ka Krievija ik gadu investē savu ostu attīstībā un palielina eksporta apjomu caur savam ostam tādejādi novirzot tranzīta kravas no Latvijas. Krievijā Gaidot apaļo kokmateriālu eksporta aizliegumu, eksportētāju ienākumi bija auguši par 20%.
Krievijas iekšienē pērn palielinājies pieprasījums pēc kokmateriālu izejvielām, atgūstoties no ekomomiskās lejupslīdes koronavīrusa ierobežojumu dēļ. Zāģmateriālu ražošana pirmajā pusgadā pieauga par 2,7%, saplākšņa – par 15,5%, skaidu plātņu – par 30,6%, kokšķiedru plātņu – par 25,7%, papīra un kartona – par 5,9%, mēbeļu – par 39,6%.
“Pieprasījums pēc mēbeļu un būvniecības nozares precēm sāka pieaugt pagājušā gada otrajā pusē. To izraisīja valsts atbalsta pasākumi ģimenēm ar bērniem lokauna laikā, tostarp atvieglojumi un priekšrocības hipotēkas programmas. Liels pieprasījums pēc būvmateriāliem bija vērojams mazstāvu individuālo māju būvniecības segmentā. Piešķirtie līdzekļi, kā arī nauda, kas uzkrāta par nenotikušajiem atvaļinājumiem, masveidā tika novirzīta dzīves apstākļu uzlabošanai. Līdz ar to mēbeles bija iedzīvotāju aktīvi pirkto preču topa augšgalā. Šogad uz ierobežojumu mīkstināšanas fona turpinās būvniecības un patēriņa bums, saglabājot pieprasījumu pēc meža produktiem un to cenas augstā līmenī, ”atzīst Krievijas mežsaimniecības aģentūra “Roslesinforg”.
Lasiet vairāk vietnē RBC:https://www.rbc.ru/business/07/09/2021/61365a029a7947488192330a
Ar statistiku var iepazīties šeit: https://www.fao.org/forestry/statistics/80938/ru/