Baltijas valstīs un Polijā ievērojami augušas apaļkoka cenas
Apaļkoka cenas Baltijas valstīs un Polijā pērn, 2021. gadā strauji pieauga. Salīdzinoši – iepriekšējās divas desmitgades šajā reģionā tās bijušas stabilas un vienmērīgas.
Baltijas jūras reģiona valstīs apaļkoku cenas iepriekšējo divdesmit gadu laikā ir bijušas diezgan līdzīgas. Ja pirmajā desmitgadē tās augstākas bijušas Ziemeļvalstīs, tad nākamos desmit gadus tām pielīdzinājušās arī Baltijas valstu un Polijas apaļkoku cenas.
Tomēr pērn, 2021. gadā salīdzinoši nelielā cenu atšķirība starp abiem apakšreģioniem mainījās – apaļkoka jeb baļķu izmaksas dienvidaustrumu reģionā ievērojami pieauga līdz rekordaugstam līmenim, savukārt Ziemeļvalstīs pieaugums bija mērenāks (sk. diagrammu).
Saskaņā ar Wood Resource Quarterly datiem 2021. gada 2. ceturksnī apaļkoka cenu indekss (eiro izteiksmē) Baltijas jūras dienvidaustrumu reģionā pieauga par 63% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, savukārt Ziemeļvalstu indekss tajā pašā periodā palielinājās tikai par 16%. Visvairāk cenas pieaugušas Latvijā un Polijā.
2020. gadā uz ārzemēm no Baltijas jūras reģiona valstīm tika nosūtīti nedaudz vairāk par 4,3 miljoniem m3 skujkoku baļķu. Liela daļa – no Igaunijas un Latvijas uz Somiju un Zviedriju. Bija arī citas ievērojamas tirdzniecības plūsmas, piemēram, no Norvēģijas uz Vāciju, no Somijas uz Zviedriju un no Vācijas uz Lietuvu. Apmēram puse no pārdotā skujkoku apaļkoka apjoma bija zāģbaļķi.
Skujkoku baļķu eksportam no Baltijas valstīm ir tendence samazināties, kopš sasniedza maksimumu 2014. gadā, un 2021. gadā kopējais sūtījumu apjoms bijis aptuveni par 40% mazāks nekā 2014. gadā. Tā vietā skujkoku zāģbaļķu eksports tajā pašā laika posmā ir palielinājies. Līdz ar to trīs Baltijas valstis šobrīd veido gandrīz 10 procentus no Eiropas kopējā zāģmateriālu eksporta,
Avots: Wood Resource Quarterly (WRQ), ir 75 lappušu pārskats, kas tiek veidots ASV kopš 1988. gada un lasīts daudzās pasaules valstīs un kurā apkopota informācija par apaļkoka, papīrmalkas, zāģmateriālu un granulu cenām un tirdzniecības tendencēm koksnes tirgū. www.WoodPrices.com https://woodprices.com/
- ABC Timber ekspertu viedoklis par esošo situāciju: ja 90-gadu beigās un 2000 gadu sākumā Baltijas valstīs bija pieejams lēts apaļkoks lielā daudzumā. Ziemeļvalstis labprāt attīstīja šeit ražotnes, kas ienesa labu peļņu. Šobrīd kokzāģētavu kapacitāte pārsniedz resursus, un sākusies to importēšana no Skandināvijas. Līdz ar to, var teikt, šobrīd aktīvi notiek apaļkoka importēšana, pārstrādāšana, un eksportam tiek sagatavots kokmateriāls ar augstāku pievienoto vērtību – konstrukcijas materiāli, apdares materiāli, mēbeļu sagataves u.c
- Lielākie kokmateriālu pārstrādes uzņēmumi Latvijā: BSW Timber (SIA BSV Latvija), Gaujas koks, AKZ, Kurekss, Wikawood, Latvijas Finieris, Amber Birch, PATA Timber, Rettenmeier Baltic Timber u.c.