ASV jaunu mājokļu celtniecība samazinājusies par 4,5%; vai par tik samazināsies arī būvniecības materiālu eksports?
ASV mājokļu tirgus šā gada janvārī krities par 4,5%, kā liecina šīs valsts Census Bureau un Mājokļu un pilsētvides attīstības departamenta nesen publiskotie dati. Jaunu mājokļu būvēšana apsīkst. Pieprasījums mājokļu sektorā samazinās, ņemot vērā Federālo rezervju sistēmas agresīvo likmju paaugstināšanu, kuras dēļ pieaugušas aizņēmumu izmaksas.
Tiek lēsts ap 1, 309 millioniem jaunu mājokļu būves sākšanas, kas ir par 21,4% mazāks nekā 2022. gada janvārī ( 1,666 miljoni). Tomēr pieprasīto būvatļauju skaits, kas ir galvenais mājokļu pieprasījuma rādītājs tirgū, janvārī pieaudzis par 0,1% līdz 1,339 miljoniem. Ik gadu būvatļauju skaits samazinājās par 27,3% no 1,841 miljona 2022. gada janvārī.
Lielbritānijas un Vācijas mājokļu tirgū arī vērojams izmaiņas
Lielbritānijā mājokļu cenas jau kādu laiku krītas – kopš pērnā gada augusta, kad bija novērojamas augstākās mājokļu cenas gada laikā, šobrīd tās kritušās par 4,3 %. Prognožu veidotāji, kam ticēt vai neticēt ir katra paša ziņā, paredz tirgus kritumu pat par 40 % un jau teju skandina trauksmes zvanus. Jo šis ir ilgākais periods kopš 2008. gada krīzes, kad mājokļu cenas krītas.
Arī Vācijā mājokļu cenas krītas, jo pieprasījums un vēlme pēc tiem mazinās – pirmo reizi desmit gadu laikā.
Ko mums no tā secināt?
Jā, kredītu likmes aug visur, arī Latvijā, kur tās ir krietni augstākas, nekā citviet Eiropā (skat. rakstu nra.lv ) . Taču otra lieta – ja ASV kā vienā no lielajiem tirgiem mājas ceļ mazāk, tāpat Lielbritānija un Vācija, tas nozīmē, ka mazināsies pieprasījums pēc būvniecības un apdares materiāliem, mēbelēm un citiem ar jauniem mājokļiem saistītām lietām, un līdz ar to sagaidāms, ka saruks arī importa vajadzības, tostarp no Latvijas.
Īsumā – Latvija līdz ar pārējām Baltijas un Eiropas valstīm, kā vēro eksperti, ar saviem ekonomiskajiem rādītājiem, inflāciju, enerģijas cenām, ģeopolitisko spriedzi utt. , pietuvojas recesijas “etalonam” (skat. SEB ekonomista G.Gašpuiša ekonomikas raksturojumu un prognozes)
Avots: sagatavots pēc pieejamās informācijas Fordaq.com , bloomberg.com, theweek.co.uk, seb.lv
Foto: Josh Olalde on Unsplash